Виробництво продукції зернових перебуває під загрозою змін клімату, що призводить до підвищення температури та структури опадів, і збільшення частоти екстремальних погодних явищ. За кліматичних змін в зоні Лівобережного Лісостепу на основі управління процесами формування продуктивності та економічної доцільності розроблено технології вирощування зернових культур в короткоротаційних сівозмінах в умовах воєнного стану.
Технологія вирощування пшениці озимої в короткоротаційних сівозмінах за кліматичних змін в умовах Лівобережного Лісостепу. Передбачає вирощування пшениці озимої після попередника ріпаку ярого, проведення оранки на 25-27 см, заробляння побічної продукції попередника, внесення мінеральних добрив N16P16K16, дворазове позакореневе підживлення препаратами макро- та мікроелементів з внесенням у період кущіння-трубкування та колосіння-цвітіння, інтегрований захист посівів на основі моніторингу фітосанітарного стану та економічних порогів шкодочинності.
Технологія вирощування ячменю ярого в короткоротаційних сівозмінах за кліматичних змін в умовах Лівобережного Лісостепу. Передбачає вирощування ячменю ярого після попередника кукурудза на зерно, проведення оранки на 25-27 см, заробляння побічної продукції попередника, внесення мінеральних добрив N16P16K16, позакореневе підживлення препаратами макро- та мікроелементів у період кущіння-трубкування, інтегрований захист посівів на основі моніторингу фітосанітарного стану та економічних порогів шкодочинності. Впровадження розробленої технології здійснено на площі 20 га у селянсько-фермерському господарстві «ЛАН», Яготинського району Київської області. Впровадження розроблених заходів технологічних прийомів (внесення N16P16K16 та мікродобрив, застосуванні побічної продукції попередників з використанням оранки на 25-27 см) забезпечили урожайність пшениці озимої на рівні 5,84 т/га, ячменю ярого – 3,69 т/га. Приріст урожаю становив 0,38 т/га і 0,35 т/га відповідно. Додатковий економічний ефект склав 1405-1760 грн/га, рівень рентабельності – 64-92 %, Кее – 2,92-3,17.
Заступник директора з наукової роботи
канд. c.-г. наук
Олександра ТАРАСЕНКО